1566

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1566 г.  во други календари
Грегоријански календар 1566
MDLXVI
Ab urbe condita 2319
Асирски календар 6316
Бахајски календар -278–-277
Бенгалски календар 973
Берберски календар 2516
Будистички календар 2110
Бурмански календар 928
Византиски календар 7074–7075
Еврејски календар 5326–5327
Ерменски календар 1015
ԹՎ ՌԺԵ
Етиопски календар 1558-1559
Игбоански календар 566–567
Ирански календар 944–945
Исламски календар 973–974
Јапонски календар Еироку 9
(9年)
Јулијански календар 1566    MDLXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(4202/4262)
— до —
丙寅年月日
(4203/4263)
Коптски календар 1282–1283
Корејски календар 3899
Календар Мингуо 346 пред РК
民前346年
Селевкидски календар 1877–1878
Тајландски сончев календар 2109
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1622–1623
 - Шака самват 1488–1489
 - Кали југа 4667–4668
Холоценски календар 11566
Џуче-календар нема (пред 1912)

1566 (MDLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1566. година од новата ера, 566. од вториот милениум, 66. од 16 век и седма од 1560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7074 и 7075 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6316 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5326 и 5327 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2319.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1566. година се протега во 4202 и 4203, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4262 и 4263 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2109. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 973 и 974 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]