Селим II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селим II
II.Selim
Selim II.jpg
Роден 28 мај 1524
Цариград[1][2] Отоманско Царство
Починал 12 декември 1574
Цариград, Отоманското Царство

Селим ІІ „Пијаницата“ (отомански: سليم ثانى Selīm-i sānī, турски: II.Selim; (1524-1574), бил единаесеттиот султан на Отоманското Царство. Со империјата владеел од 1566 до 1574 година. Го заземал Јемен и островот Крит.

Рани години[уреди | уреди извор]

Селим бил роден во Цариград[1][3] како син на Сулејман Величенствениот и неговата трета и најсакана жена Рокселана. Во 1545 година во Конија се оженил Нурбану Султан, мајка на Мурат III која подоцна станала првата жена која дејствувала како ко-регент во Османлиското Царство и период кој во историјата на земјата е познат Султанат на жените[4].

Владеење[уреди | уреди извор]

Селим II бил првиот во серијата на т.н. слаби султани, кои владееле на Отоманското Царство повеќе од два века по смртта на Сулејман I. Селим II дошол на власт во време кога конвертираните, нови немуслимански достоинственици на чело со големиот везир Мехмед-паша Соколовиќ, имале речиси потполна контрола над административниот апарат на Отоманското Царство. Османлиското Царство во периодот на опаѓање, кое започнало со владеењето на Селим II, сè уште била доволно силна за да се заштити од целосен колапс. По добивањето на војната со својот брат, Селим станал првиот султан кој немал активен воен интерес и кој сакал да се откаже од власта во корист на министрите, под услов да биде оставен слободно да го помине својот раскошен живот. Поради начинот на живот, тој е познат како Селим Пијаницата[5].

Во западната историографија Селим обично е портретиран како исклучително распуштен владетел и во многу извори се тврдело дека корупцијата на неговиот двор довела до падот на моралот во општеството на Отоманското Царство воопшто. Овие извори обично доаѓаат до заклучок дека великодостојниците, предводени од Мехмед-паша Соколовиќ ја спасиле империјата. Всушност, недостатокот на дисциплина како во дворот така и надвор од него била охрабрувана од Соколовиќ со цел тој да ја консолидира својата моќ, а сите постигнати победи биле само во оние години кога Селим успевал привремено да се ослободи од контролата или влијанието на Соколовиќ.

Селим успеал да го зазеде Јемен, Кипар, на далматинскиот брег на Хрватска и Тунис. Отоманската флота, по битката на Превеза (1538) комплетно доминирала на Средоземно Море, но била поразена од комбинираната флота на христијански земји на Лепанто (1571). Сепак, во текот на годините Селим успеал да изгради нова флота, која им овозможила на Османлиите не само да ја вратат контролата над Средоземното Море, туку, исто така, и да ја сочуваат речиси до крајот на векот.

Селим II починал во 1574, а власта преминала на неговиот син Мурат III.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Necdet Sakaoğlu (1993/94a): "İstanbul'un adları" ["The names of Istanbul"]. In: 'Dünden bugüne İstanbul ansiklopedisi', ed. Türkiye Kültür Bakanlığı, Istanbul.
  2. ^ a b "Istanbul", in Encyclopedia of Islam.
  3. "Istanbul", in Encyclopedia of Islam.
  4. Bernard Lewis, The Muslim discovery of Europe, W.W. Norton & Company, Inc., 2001, p. 192.
  5. Wikisource-logo.svg article name needed“. Нова меѓународна енциклопедија 20. (1916). New York: Dodd, Mead and Company.