1582

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1582 г.  во други календари
Грегоријански календар 1582
MDLXXXII
Ab urbe condita 2335
Асирски календар 6332
Бахајски календар -262–-261
Бенгалски календар 989
Берберски календар 2532
Будистички календар 2126
Бурмански календар 944
Византиски календар 7090–7091
Еврејски календар 5342–5343
Ерменски календар 1031
ԹՎ ՌԼԱ
Етиопски календар 1574-1575
Игбоански календар 582–583
Ирански календар 960–961
Исламски календар 989–990
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛巳年月日
(4218/4278)
— до —
壬午年月日
(4219/4279)
Коптски календар 1298–1299
Корејски календар 3915
Календар Мингуо 330 пред РК
民前330年
Селевкидски календар 1893–1894
Тајландски сончев календар 2125
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1638–1639
 - Шака самват 1504–1505
 - Кали југа 4683–4684
Холоценски календар 11582
Џуче-календар нема (пред 1912)

1582 (MDLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1582. година од новата ера, 582. од вториот милениум, 82. од 16 век и трета од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7090 и 7091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5342 и 5343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2335.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1582. година се протега во 4218 и 4219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4278 и 4279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2125. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 989 и 990 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]