1575

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1575 г.  во други календари
Грегоријански календар 1575
MDLXXV
Ab urbe condita 2328
Асирски календар 6325
Бахајски календар -269–-268
Бенгалски календар 982
Берберски календар 2525
Будистички календар 2119
Бурмански календар 937
Византиски календар 7083–7084
Еврејски календар 5335–5336
Ерменски календар 1024
ԹՎ ՌԻԴ
Етиопски календар 1567-1568
Игбоански календар 575–576
Ирански календар 953–954
Исламски календар 982–983
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 3
(3年)
Јулијански календар 1575    MDLXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(4211/4271)
— до —
乙亥年月日
(4212/4272)
Коптски календар 1291–1292
Корејски календар 3908
Календар Мингуо 337 пред РК
民前337年
Селевкидски календар 1886–1887
Тајландски сончев календар 2118
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1631–1632
 - Шака самват 1497–1498
 - Кали југа 4676–4677
Холоценски календар 11575
Џуче-календар нема (пред 1912)

1575 (MDLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1575. година од новата ера, 575. од вториот милениум, 75. од 16 век и шеста од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7083 и 7084 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6325 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5335 и 5336 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2328.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1575. година се протега во 4211 и 4212, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4271 и 4272 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2118. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 982 и 983 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]