1570

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1570 г.  во други календари
Грегоријански календар 1570
MDLXX
Ab urbe condita 2323
Асирски календар 6320
Бахајски календар -274–-273
Бенгалски календар 977
Берберски календар 2520
Будистички календар 2114
Бурмански календар 932
Византиски календар 7078–7079
Еврејски календар 5330–5331
Ерменски календар 1019
ԹՎ ՌԺԹ
Етиопски календар 1562-1563
Игбоански календар 570–571
Ирански календар 948–949
Исламски календар 977–978
Јапонски календар Еироку 13Генки 1
(元年)
Јулијански календар 1570    MDLXX
Кинески календар 己巳年月日
(4206/4266)
— до —
庚午年月日
(4207/4267)
Коптски календар 1286–1287
Корејски календар 3903
Календар Мингуо 342 пред РК
民前342年
Селевкидски календар 1881–1882
Тајландски сончев календар 2113
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1626–1627
 - Шака самват 1492–1493
 - Кали југа 4671–4672
Холоценски календар 11570
Џуче-календар нема (пред 1912)

1570 (MDLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1570. година од новата ера, 570. од вториот милениум, 70. од 16 век и прва од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7078 и 7079 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6320 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5330 и 5331 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2323.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1570. година се протега во 4206 и 4207, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4266 и 4267 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2113. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 977 и 978 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]