1528

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1528 во разни календари
Грегоријански календар1528
MDXXVIII
Ab urbe condita2281
Ерменски календар977
ԹՎ ՋՀԷ
Асирски календар6278
Балиски календар1449–1450
Бенгалски календар935
Берберски календар2478
Будистички календар2072
Бурмански календар890
Византиски календар7036–7037
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4224 или 4164
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4225 или 4165
Коптски календар1244–1245
Етиопски календар1520–1521
Еврејски календар5288–5289
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1584–1585
 - Сачка ера1449–1450
 - Кали-југа4628–4629
Холоценски календар11528
Игбоански календар528–529
Ирански календар906–907
Исламски календар934–935
Јапонски календарДајеј 8 / Кјоруку 1
(享禄元年)
Јавански календар1446–1447
Јулијански календар1528
MDXXVIII
Корејски календар3861
Мингуо-календар384 пред Р. Кина
民前384年
Нанакшахи60
Тајландски сончев календар2070–2071
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1654 или 1273 или 501
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1655 или 1274 или 502

1528 (MDXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1528 година од новата ера, 528. од вториот милениум, 28. од XVI век и деветта од 1520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7036 и 7037 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6278 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5288 и 5289 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2281.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1528 година се протега во 4164 и 4165, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4224 и 4225 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2071. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 934 и 935 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1528 на Ризницата ?