1541

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1541 г.  во други календари
Грегоријански календар 1541
MDXLI
Ab urbe condita 2294
Асирски календар 6291
Бахајски календар -303–-302
Бенгалски календар 948
Берберски календар 2491
Будистички календар 2085
Бурмански календар 903
Византиски календар 7049–7050
Еврејски календар 5301–5302
Ерменски календар 990
ԹՎ ՋՂ
Етиопски календар 1533-1534
Игбоански календар 541–542
Ирански календар 919–920
Исламски календар 947–948
Јапонски календар Тенбун 10
(10年)
Јулијански календар 1541    MDXLI
Кинески календар 庚子年月日
(4177/4237)
— до —
辛丑年月日
(4178/4238)
Коптски календар 1257–1258
Корејски календар 3874
Календар Мингуо 371 пред РК
民前371年
Селевкидски календар 1852–1853
Тајландски сончев календар 2084
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1597–1598
 - Шака самват 1463–1464
 - Кали југа 4642–4643
Холоценски календар 11541
Џуче-календар нема (пред 1912)

1541 (MDXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1541. година од новата ера, 541. од вториот милениум, 41. од 16 век и втора од 1540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7049 и 7050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5301 и 5302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1541. година се протега во 4177 и 4178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4237 и 4238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2084. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 947 и 948 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]