1584

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1584 г.  во други календари
Грегоријански календар 1584
MDLXXXIV
Ab urbe condita 2337
Асирски календар 6334
Бахајски календар -260–-259
Бенгалски календар 991
Берберски календар 2534
Будистички календар 2128
Бурмански календар 946
Византиски календар 7092–7093
Еврејски календар 5344–5345
Ерменски календар 1033
ԹՎ ՌԼԳ
Етиопски календар 1576-1577
Игбоански календар 584–585
Ирански календар 962–963
Исламски календар 991–992
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸未年月日
(4220/4280)
— до —
甲申年月日
(4221/4281)
Коптски календар 1300–1301
Корејски календар 3917
Календар Мингуо 328 пред РК
民前328年
Селевкидски календар 1895–1896
Тајландски сончев календар 2127
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1640–1641
 - Шака самват 1506–1507
 - Кали југа 4685–4686
Холоценски календар 11584
Џуче-календар нема (пред 1912)

1584 (MDLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1584. година од новата ера, 584. од вториот милениум, 84. од 16 век и петта од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7092 и 7093 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6334 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5344 и 5345 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2337.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1584. година се протега во 4220 и 4221, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4280 и 4281 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2127. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 991 и 992 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]