1506

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1506 г.  во други календари
Грегоријански календар 1506
MDVI
Ab urbe condita 2259
Асирски календар 6256
Бахајски календар -338–-337
Бенгалски календар 913
Берберски календар 2456
Будистички календар 2050
Бурмански календар 868
Византиски календар 7014–7015
Еврејски календар 5266–5267
Ерменски календар 955
ԹՎ ՋԾԵ
Етиопски календар 1498-1499
Игбоански календар 506–507
Ирански календар 884–885
Исламски календар 911–912
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 3
(3年)
Јулијански календар 1506    MDVI
Кинески календар 乙丑年月日
(4142/4202)
— до —
丙寅年月日
(4143/4203)
Коптски календар 1222–1223
Корејски календар 3839
Календар Мингуо 406 пред РК
民前406年
Селевкидски календар 1817–1818
Тајландски сончев календар 2049
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1562–1563
 - Шака самват 1428–1429
 - Кали југа 4607–4608
Холоценски календар 11506
Џуче-календар нема (пред 1912)

1506 (MDVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1506. година од новата ера, 506. од вториот милениум, 6. од 16 век и седма од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7014 и 7015 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6256 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5266 и 5267 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2259.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1506. година се протега во 4142 и 4143, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4202 и 4203 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2049. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 911 и 912 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]