1553

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1553 г.  во други календари
Грегоријански календар 1553
MDLIII
Ab urbe condita 2306
Асирски календар 6303
Бахајски календар -291–-290
Бенгалски календар 960
Берберски календар 2503
Будистички календар 2097
Бурмански календар 915
Византиски календар 7061–7062
Еврејски календар 5313–5314
Ерменски календар 1002
ԹՎ ՌԲ
Етиопски календар 1545-1546
Игбоански календар 553–554
Ирански календар 931–932
Исламски календар 960–961
Јапонски календар Тенбун 22
(22年)
Јулијански календар 1553    MDLIII
Кинески календар 壬子年月日
(4189/4249)
— до —
癸丑年月日
(4190/4250)
Коптски календар 1269–1270
Корејски календар 3886
Календар Мингуо 359 пред РК
民前359年
Селевкидски календар 1864–1865
Тајландски сончев календар 2096
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1609–1610
 - Шака самват 1475–1476
 - Кали југа 4654–4655
Холоценски календар 11553
Џуче-календар нема (пред 1912)

1553 (MDLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1553. година од новата ера, 553. од вториот милениум, 53. од 16 век и четвртта од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7061 и 7062 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6303 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5313 и 5314 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2306.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1553. година се протега во 4189 и 4190, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4249 и 4250 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2096. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 960 и 961 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]