1534

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1534 г.  во други календари
Грегоријански календар 1534
MDXXXIV
Ab urbe condita 2287
Асирски календар 6284
Бахајски календар -310–-309
Бенгалски календар 941
Берберски календар 2484
Будистички календар 2078
Бурмански календар 896
Византиски календар 7042–7043
Еврејски календар 5294–5295
Ерменски календар 983
ԹՎ ՋՁԳ
Етиопски календар 1526-1527
Игбоански календар 534–535
Ирански календар 912–913
Исламски календар 940–941
Јапонски календар Тенбун 3
(3年)
Јулијански календар 1534    MDXXXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(4170/4230)
— до —
甲午年月日
(4171/4231)
Коптски календар 1250–1251
Корејски календар 3867
Календар Мингуо 378 пред РК
民前378年
Селевкидски календар 1845–1846
Тајландски сончев календар 2077
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1590–1591
 - Шака самват 1456–1457
 - Кали југа 4635–4636
Холоценски календар 11534
Џуче-календар нема (пред 1912)

1534 (MDXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1534. година од новата ера, 534. од вториот милениум, 34. од 16 век и петта од 1530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7042 и 7043 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6284 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5294 и 5295 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2287.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1534. година се протега во 4170 и 4171, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4230 и 4231 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2077. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 940 и 941 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]