1539

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1539 г.  во други календари
Грегоријански календар 1539
MDXXXIX
Ab urbe condita 2292
Асирски календар 6289
Бахајски календар -305–-304
Бенгалски календар 946
Берберски календар 2489
Будистички календар 2083
Бурмански календар 901
Византиски календар 7047–7048
Еврејски календар 5299–5300
Ерменски календар 988
ԹՎ ՋՁԸ
Етиопски календар 1531-1532
Игбоански календар 539–540
Ирански календар 917–918
Исламски календар 945–946
Јапонски календар Тенбун 8
(8年)
Јулијански календар 1539    MDXXXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(4175/4235)
— до —
己亥年月日
(4176/4236)
Коптски календар 1255–1256
Корејски календар 3872
Календар Мингуо 373 пред РК
民前373年
Селевкидски календар 1850–1851
Тајландски сончев календар 2082
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1595–1596
 - Шака самват 1461–1462
 - Кали југа 4640–4641
Холоценски календар 11539
Џуче-календар нема (пред 1912)

1539 (MDXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1539. година од новата ера, 539. од вториот милениум, 39. од 16 век и последна од 1530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7047 и 7048 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6289 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5299 и 5300 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2292.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1539. година се протега во 4175 и 4176, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4235 и 4236 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2082. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 945 и 946 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]