1501

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1501 г.  во други календари
Грегоријански календар 1501
MDI
Ab urbe condita 2254
Асирски календар 6251
Бахајски календар -343–-342
Бенгалски календар 908
Берберски календар 2451
Будистички календар 2045
Бурмански календар 863
Византиски календар 7009–7010
Еврејски календар 5261–5262
Ерменски календар 950
ԹՎ ՋԾ
Етиопски календар 1493-1494
Игбоански календар 501–502
Ирански календар 879–880
Исламски календар 906–907
Јапонски календар Меио 10Бунки 1
(元年)
Јулијански календар 1501    MDI
Кинески календар 庚申年月日
(4137/4197)
— до —
辛酉年月日
(4138/4198)
Коптски календар 1217–1218
Корејски календар 3834
Календар Мингуо 411 пред РК
民前411年
Селевкидски календар 1812–1813
Тајландски сончев календар 2044
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1557–1558
 - Шака самват 1423–1424
 - Кали југа 4602–4603
Холоценски календар 11501
Џуче-календар нема (пред 1912)

1501 (MDI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1501. година од новата ера, 501. од вториот милениум, 1. од 16 век и втора од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7009 и 7010 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6251 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5261 и 5262 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2254.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1501. година се протега во 4137 и 4138, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4197 и 4198 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2044. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 906 и 907 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]