1559

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1559 г.  во други календари
Грегоријански календар 1559
MDLIX
Ab urbe condita 2312
Асирски календар 6309
Бахајски календар -285–-284
Бенгалски календар 966
Берберски календар 2509
Будистички календар 2103
Бурмански календар 921
Византиски календар 7067–7068
Еврејски календар 5319–5320
Ерменски календар 1008
ԹՎ ՌԸ
Етиопски календар 1551–1552
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 559–560
Ирански календар 937–938
Исламски календар 966–967
Јапонски календар [[Еироку|]] 2
(2年)
Јулијански календар 1559    MDLIX
Кинески календар 戊午年月日
(4195/4255)
— до —
己未年月日
(4196/4256)
Коптски календар 1275–1276
Корејски календар 3892
Календар Мингуо 353 пред РК
民前353年
Селевкидски календар 1870–1871
Тајландски сончев календар 2102
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1615–1616
 - Шака самват 1481–1482
 - Кали југа 4660–4661
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -233Грешка во Lua: Неважечки број -232
-233–-232
Холоценски календар 11559
Џуче-календар нема (пред 1912)

1559 (MDLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1559. година од новата ера, 559. од вториот милениум, 59. од 16 век и последна од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7067 и 7068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5319 и 5320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2312.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1559. година се протега во 4195 и 4196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4255 и 4256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2102. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 966 и 967 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]