21 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


21 септември е 264-иот ден во годината според григоријанскиот календар (265-и во престапна година). Остануваат 101 денови до крајот на годината.

Настани:

1937  Џ.Р.Р Толкин ја објавил книгата Хобит.

Родени:

1411  Ричард — Трет војвода од Јорк.
1815  Паул Рудолф фон Билгер — германски шахист.
1842  Абдул Хамид II — отомански султан.
1844  Светомир Николаевиќ — српски писател.
1866  Херберт Џорџ Велс — англиски писател.
1912  Чак Џонс — американски аниматор, творец на неколку познати ликови од цртаните филмови.
1927  Христо Андонов Полјански — македонски историчар.
1929  Шандор Кочиш — унгарски фудбалер.
1931  Воислав Костиќ — српски композитор.
1934  Леонард Норман Коен — канадски музичар.
1935  Џими Армфилд — англиски фудбалер.
1936  Јуриј Лужков — руски политичар.
1947  Стивен Кинг — американски писател.
1948  Кирил Кангов — македонски поет.
1950  Бил Мари — американски глумец.
1954  Шинзо Абе — јапонски политичар.
1958  Милан Младеновиќ — југословенски рок-музичар.
1960  Иван Гудељ — хрватски и југословенски фудбалер.
1972  Лијам Галагер — англиски рок-музичар, член на групата „Оејзис“.

Починале:

687  Папа Кононримски папа.
1327  Едвард II — англиски крал.
1520  Селим Iотомански султан.
1832  Валтер Скотшкотски поет.
1860  Артур Шопенхауер — германски филозоф.
1891  Александра — принцеза на Грција.
1903  Тодор Христов - Офицерчето — македонски револуционер.
1903  Трпен Марков — македонски револуционер.
1908  Атанас Бадев — македонски композитор.
1938  Ивана Брлиќ-Мажураниќ — хрватска писателка.
1972  Анри де Монтерлан — француски писател.
1973  Лидија Русланова Андреевна — руска пејачка.
1987  Џако Пасториус — американски џез-музичар.
1998  Флоренс Грифит Џојнер — американска атлетичарка.
2000  Огњен Петровиќ — српски и југословенски фудбалер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември