Херберт Џорџ Велс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херберт Џорџ Велс (1920)

Херберт Џорџ Велс (21 септември 1866 - 13 август 1946) - англиски писател.

Биографија[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Велс напишал голем број научни, популарно-научни, социјални и фантастични романи и раскази, како и познатото дело „Историја на светот“.[1]

Во своите дела, Велс укажувал на бесмисленоста на своременото индустриско општество и на политичкото уредување. Таков е случајот со сатирата на трговскиот свет - романот „Тоно Банги“ (1908), како и делата во кои ја опишува психологијата на обичниот човек кој тешко се снаоѓа во индустриската средина, како романот „Кипс“ (1905). Како негово највредно дело се смета „Историјата на гоподинот Поли“ (1910), додека подоцнежните дела се преоптоварени со социолошки и политички размислувања. Сепак, Велс е најпознат со своите научнофантастични дела, од кои најпознати се „Времеплов (роман)“ и „Војна на световите“.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Adam Charles Roberts (2000), "The History of Science Fiction": Page 48 in Science Fiction, Routledge, ISBN 0-415-19204-8.
  2. „Белешка за авторот“, во: Х. Џ. Велс, Времеплов. Скопје: „Култура“, 2001, стр. 109.