Природни науки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Природни науки се системи на знаења (науки) чија основна цел е да се проучи природата и процесите поврзани со неа. Во групата на природните науки влегуваат математиката, физиката, хемијата, биологијата, сите гранични науки помеѓу овие науки, а понекогаш ја вклучуваме и географијата во групата на природните науки, иако таа е и општествена наука.

Видете исто така[уреди | уреди извор]