Библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градската библиотека Браќа Миладиновци - Скопје

Библиотека е збирка на книги и место каде што се чуваат тие. Таа може да биде јавна, на институција или приватна. Зборот „библиотека“ се користи и за означување на електронски збир од корисни податоци, а издавачките куќи го користат овој збор за да означат серија од книги со иста или слична тема.

Библиотеката како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Именик на библиотеки[уреди | уреди извор]

Други извори[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Драган Георгиевски, Метаморфузија, Темплум, Скопје, 2013.