Драган Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Драган Георгиевски (1986) — македонски писател, кој пишува куси раскази.

Животопис[уреди | уреди извор]

Драган Георгиевски е роден во 1986 година. Студирал на Филозофскиот факултет при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје.

Творештво[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Драган Георгиевски ја објавил збирката куси раскази со наслов “Метаморфузија”, во издание на “Темплум”. Истата година, со неа, тој ја освоил наградата “Новите!, која ја доделува “Темплум”.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Драган Георгиевски, Метаморфузија, Темплум, Скопје, 2013.