Марбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локација на Марбург.
Марбург.

Марбург (германски: Marburg) е град во германската сојузна држава Хесен. Има 73.147 жители (2014).