Мартин Лутер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Martin Luther, 1529.jpg

Мартин Лутер (германски: Martin Luther; 10 ноември 148318 февруари 1546) — германски духовник и водач на реформацијата во текот на XVI век[1]. Тој го поттикнал христијанскиот народ во Западна Европа да се спротистави на Римокатоличката црква и папската доминација врз христијаните, која во тој период живеела на грбот на нејзините верници, воведувајќи меници за откупување на гревовите. Лутер се борел против тој режим, иако и самиот бил монах.

Со преводот на Библијата станал втемелувач на германскиот литературен јазик. Во 1517 година, јавно ги изнесе 95-те тези за реформа на црквата, што доведе до широко народно движење против папската власт. Всушност, движењето беше насочено против феудалното општествено уредување, на кое црквата му даваше организациона форма. Кога реформацијата доведе до селанска војна против феудализмот во 1525 година, Лутер направи се движењето да биде задушено.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Plass, Ewald M. "Monasticism," in What Luther Says: An Anthology. St. Louis: Concordia Publishing House, 1959, 2:964.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]