Марбург-Биденкопф

Координати: 50°47′10″N 8°46′19″E / 50.786173° СГШ; 8.771918° ИГД / 50.786173; 8.771918
Од Википедија — слободната енциклопедија
Marburg-Biedenkopf
округ
Грб на Marburg-Biedenkopf
Земја Германија
ПокраинаHesse
Адм. подр.Гисен
СедиштеМарбург
Површина
 • Вкупна1,262,55 км2 (0,48.747 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно245.903
 • Густина190,000/км2 (500,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MR
Мреж. местоmarburg-biedenkopf.de

Марбург-Биденкопф (герм. Marburg-Biedenkopf) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Валдек-Франкенберг, Швалм-Едер, Фогелсберг, Гисен, Лана-Дил и Зиген-Витгенштајн.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден во 1974 г. со спојување на окрузите Марбург, Биденкопф и поранешниот урбан округ Марбург.

Збратимен е со Хантингдоншир во Англија, околијата Шарлотенбург во Берлин и Кошќежина во Полска.

Географија[уреди | уреди извор]

Главна река во округот е Лана.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Аменебург
 2. Биденкопф
 3. Ветер
 4. Гладенбах
 5. Кирххајн
 6. Марбург
 7. Нојштат
 8. Раушенберг
 9. Штаталендорф
 1. Ангелбург
 2. Бад Ендбах
 3. Брајденбах
 4. Вајмар
 5. Воратал
 6. Даутфетал
 7. Ебсдорфергрунд
 1. Келбе
 2. Лантал
 3. Лора
 4. Минхаузен
 5. Фронхаузен
 6. Штефенберг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°47′10″N 8°46′19″E / 50.786173° СГШ; 8.771918° ИГД / 50.786173; 8.771918