1866

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1866 г.  во други календари
Грегоријански календар 1866
MDCCCLXVI
Ab urbe condita 2619
Асирски календар 6616
Бахајски календар 22–23
Бенгалски календар 1273
Берберски календар 2816
Будистички календар 2410
Бурмански календар 1228
Византиски календар 7374–7375
Еврејски календар 5626–5627
Ерменски календар 1315
ԹՎ ՌՅԺԵ
Етиопски календар 1858-1859
Игбоански календар 866–867
Ирански календар 1244–1245
Исламски календар 1282–1283
Јапонски календар Кеио 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙丑年月日
(4502/4562)
— до —
丙寅年月日
(4503/4563)
Коптски календар 1582–1583
Корејски календар 4199
Календар Мингуо 46 пред РК
民前46年
Селевкидски календар 2177–2178
Тајландски сончев календар 2409
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1922–1923
 - Шака самват 1788–1789
 - Кали југа 4967–4968
Француски револуционерен календар LXXIVLXXV
74–75
Холоценски календар 11866
Џуче-календар нема (пред 1912)

1866 (MDCCCLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1866. година од новата ера, 866. од вториот милениум, 66. од 19 век и седма од 1860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7374 и 7375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5626 и 5627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2619.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1866. година се протега во 4502 и 4503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4562 и 4563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2409. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1282 и 1283 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]