1844

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1844 г.  во други календари
Грегоријански календар 1844
MDCCCXLIV
Ab urbe condita 2597
Асирски календар 6594
Бахајски календар 0–1
Бенгалски календар 1251
Берберски календар 2794
Будистички календар 2388
Бурмански календар 1206
Византиски календар 7352–7353
Еврејски календар 5604–5605
Ерменски календар 1293
ԹՎ ՌՄՂԳ
Етиопски календар 1836-1837
Игбоански календар 844–845
Ирански календар 1222–1223
Исламски календар 1259–1260
Јапонски календар Тенпо 15Кока 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 癸卯年月日
(4480/4540)
— до —
甲辰年月日
(4481/4541)
Коптски календар 1560–1561
Корејски календар 4177
Календар Мингуо 68 пред РК
民前68年
Селевкидски календар 2155–2156
Тајландски сончев календар 2387
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1900–1901
 - Шака самват 1766–1767
 - Кали југа 4945–4946
Француски револуционерен календар LIILIII
52–53
Холоценски календар 11844
Џуче-календар нема (пред 1912)

1844 (MDCCCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1844. година од новата ера, 844. од вториот милениум, 44. од 19 век и петта од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7352 и 7353 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6594 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5604 и 5605 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2597.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1844. година се протега во 4480 и 4481, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4540 и 4541 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2387. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1259 и 1260 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]