3 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јуни 2014 3 јуни е 154-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (155-ти во престапна година). Остануваат 211 дена до крајот на годината.

Настани:

1098  Прва крстоносна војна: Крстоносците го зазеле градот Антиохија.
1326  Потпишан Договорот од Новогород со кој се дефинирани новите граници помеѓу Русија и Норвешка.
2006  Црна Гора и формално објавува независност од Србија, со што завршува нивното 88-годишно живеење во заедничка држава.

Родени:

1664  Рахел Рејсх, холандска сликарка.
1726  Џејмс Хатон, шкотски природонаучник, геолог, физичар и хемичар.
1910  Полет Годар, американска филмска и театарска актерка.
1926  Ален Гинсберг, американски поет.
1980  Јоанис Тамуридис, грчки велосипедист.
1982  Елена Исинбаева, руска атлетичарка.
1986  Рафаел Надал, шпански тенисер.

Починале:

1626  Нектариј, охридски архиепископ.
1844  Луј XIX, француски крал.
1875  Жорж Бизе, француски композитор.
1899  Јохан Штраус Помладиот, австриски композитор.
1924  Франц Кафка, австриски писател.
1963  Назим Хикмет, турски писател и револуционер.
1963  Папа Јован XXIII, римски папа.
1964  Франс Емил Силанпе, фински романсиер.
1985  Димче Зографски, градоначалник на Скопје.
2000  Христо Георгиевски, македонски поет.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември