1865

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1865 г.  во други календари
Грегоријански календар 1865
MDCCCLXV
Ab urbe condita 2618
Асирски календар 6615
Бахајски календар 21–22
Бенгалски календар 1272
Берберски календар 2815
Будистички календар 2409
Бурмански календар 1227
Византиски календар 7373–7374
Еврејски календар 5625–5626
Ерменски календар 1314
ԹՎ ՌՅԺԴ
Етиопски календар 1857-1858
Игбоански календар 865–866
Ирански календар 1243–1244
Исламски календар 1281–1282
Јапонски календар Генџи 2Кеио 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲子年月日
(4501/4561)
— до —
乙丑年月日
(4502/4562)
Коптски календар 1581–1582
Корејски календар 4198
Календар Мингуо 47 пред РК
民前47年
Селевкидски календар 2176–2177
Тајландски сончев календар 2408
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1921–1922
 - Шака самват 1787–1788
 - Кали југа 4966–4967
Француски револуционерен календар LXXIIILXXIV
73–74
Холоценски календар 11865
Џуче-календар нема (пред 1912)

1865 (MDCCCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1865. година од новата ера, 865. од вториот милениум, 65. од 19 век и шеста од 1860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7373 и 7374 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6615 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5625 и 5626 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2618.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1865. година се протега во 4501 и 4502, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4561 и 4562 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2408. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1281 и 1282 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]