1809

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1809 г.  во други календари
Грегоријански календар 1809
MDCCCIX
Ab urbe condita 2562
Асирски календар 6559
Бахајски календар -35–-34
Бенгалски календар 1216
Берберски календар 2759
Будистички календар 2353
Бурмански календар 1171
Византиски календар 7317–7318
Еврејски календар 5569–5570
Ерменски календар 1258
ԹՎ ՌՄԾԸ
Етиопски календар 1801-1802
Игбоански календар 809–810
Ирански календар 1187–1188
Исламски календар 1223–1224
Јапонски календар Бунка 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 戊辰年月日
(4445/4505)
— до —
己巳年月日
(4446/4506)
Коптски календар 1525–1526
Корејски календар 4142
Календар Мингуо 103 пред РК
民前103年
Селевкидски календар 2120–2121
Тајландски сончев календар 2352
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1865–1866
 - Шака самват 1731–1732
 - Кали југа 4910–4911
Француски револуционерен календар XVIIXVIII
17–18
Холоценски календар 11809
Џуче-календар нема (пред 1912)

1809 (MDCCCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1809. година од новата ера, 809. од вториот милениум, 9. од 19 век и последна од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7317 и 7318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5569 и 5570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2562.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1809. година се протега во 4445 и 4446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4505 и 4506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2352. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1223 и 1224 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]