Прејди на содржината

1868

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1868 во разни календари
Грегоријански календар1868
MDCCCLXVIII
Ab urbe condita2621
Ерменски календар1317
ԹՎ ՌՅԺԷ
Асирски календар6618
Бахајски календар24–25
Балиски календар1789–1790
Бенгалски календар1275
Берберски календар2818
Будистички календар2412
Бурмански календар1230
Византиски календар7376–7377
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4564 или 4504
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4565 или 4505
Коптски календар1584–1585
Етиопски календар1860–1861
Еврејски календар5628–5629
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1924–1925
 - Сачка ера1789–1790
 - Кали-југа4968–4969
Холоценски календар11868
Игбоански календар868–869
Ирански календар1246–1247
Исламски календар1284–1285
Јапонски календарКејо 4 / Мејџи 1
(明治元年)
Јавански календар1796–1797
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4201
Мингуо-календар44 пред Р. Кина
民前44年
Нанакшахи400
Тајландски сончев календар2410–2411
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1994 или 1613 или 841
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1995 или 1614 или 842

1868 (MDCCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1868 година од новата ера, 868. од вториот милениум, 68. од XIX век и деветта од 1860-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7376 и 7377 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6618 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5628 и 5629 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2621.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1868 година се протега во 4504 и 4505, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4564 и 4565 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2411. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1284 и 1285 исламска година.

Без датум

[уреди | уреди извор]

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1868 на Ризницата ?