7 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

7 јуни е 158-миот ден во годината според грегоријанскиот календар (159-ти во престапна година). Остануваат 207 дена до крајот на годината.


Родени:

1848  Пол Гоген — француски сликар.
1868  Чарлс Рени Мекинтош — шкотски архитект.
1877  Петар Ацев — македонски револуционер.
1933  Слободан Селениќ — српски писател.
1942  Муамер Гадафи — претседател на Либија.
1952  Орхан Памук — турски писател.
1960  Светлана Китиќ — југословенска ракометарка.
1987  Стевен Краусвејк — холандски велосипедист.
1988  Екатерина Макарова — руска тенисерка.

Починале:

555  Вигилиј — римски папа.
1843  Фридрих Хелдерлин — германски романтистички поет и еден од основоположниците на германскиот идеализам.
1928  Александар Протогеров — генерал и политичар.
1935  Иван Мичурин — советски биолог.
1954  Алан Тјуринг — англиски математичар.
1966  Ханс Арп или Жан Арп — германско-француски сликар и скулптор.
1980  Хенри Милер — американски писател.
1993  Милош Константинов — македонски етнолог и историограф
2006  Абу Мусаб Ал Заркави — член на Ал-Каеда.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември