Папа Вигилиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vigilius
Vigilius.jpg
Родено име Вигилиј
Папа од 29 март 537
Папа до 7 јуни 555
Претходник Папа Силвериј
Наследник Папа Пелагиј I
Роден ?
Рим
Починал 7 јуни 555
Сиракуза, Италија
Други папи по име Вигилиј

Папа Вигилиј (лат. Vigilius PP.) (околу 500 - 7 јуни 555) бил римски папа од 29 март 537 до 7 јуни 555. Потекнувал од римско аристократско семејство. Во 533 отишол во Константинопол, каде бил наклонет и ги освоил симпатиите на императорката Теодора. По Четвртиот вселенски собор и заминувањето од папскиата столица на папата Силвериј, на негово место, по желба на Теодора седнал Вигилиј.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]