Папа Либериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Папа Либериј
Родено име Либериј
Папа од 17 мај 352
Папа до 24 септември 366
Претходник Папа Јулиј I
Наследник Папа Дамас I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 24 септември 366
Рим, Италија
Други папи по име Либериј
Папа Либериј

Либериј — римски папа во периодот од 17 мај 352 до 24 септември 366 година[1].

Во 334 година овој папа го објавува 25 декември како ден на раѓањето на Исус Христос.

Наводи[уреди | уреди извор]