334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
334 г.  во други календари
Грегоријански календар 334
CCCXXXIV
Ab urbe condita 1087
Асирски календар 5084
Бахајски календар -1510–-1509
Бенгалски календар -259
Берберски календар 1284
Будистички календар 878
Бурмански календар -304
Византиски календар 5842–5843
Еврејски календар 4094–4095
Ерменски календар
Етиопски календар 326-327
Ирански календар 288 п.с. – 287 п.с.
Исламски календар 297 пред хиџра – 296 пред хиџра
Јулијански календар 334    CCCXXXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(2970/3030)
— до —
甲午年月日
(2971/3031)
Коптски календар 50–51
Корејски календар 2667
Календар Мингуо 1578 пред РК
民前1578年
Селевкидски календар 645–646
Тајландски сончев календар 877
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 390–391
 - Шака самват 256–257
 - Кали југа 3435–3436
Холоценски календар 10334
Џуче-календар нема (пред 1912)

334 (CCCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 334. година од новата ера, 334. од првиот милениум, 34. од 4 век и петта од 330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5842 и 5843 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5084 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4094 и 4095 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1087.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 334. година се протега во 2970 и 2971, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3030 и 3031 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 877. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 297 и 296 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]