338

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
338 г.  во други календари
Грегоријански календар 338
CCCXXXVIII
Ab urbe condita 1091
Асирски календар 5088
Бахајски календар -1506–-1505
Бенгалски календар -255
Берберски календар 1288
Будистички календар 882
Бурмански календар -300
Византиски календар 5846–5847
Еврејски календар 4098–4099
Ерменски календар
Етиопски календар 330-331
Ирански календар 284 п.с. – 283 п.с.
Исламски календар 293 пред хиџра – 292 пред хиџра
Јулијански календар 338    CCCXXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(2974/3034)
— до —
戊戌年月日
(2975/3035)
Коптски календар 54–55
Корејски календар 2671
Календар Мингуо 1574 пред РК
民前1574年
Селевкидски календар 649–650
Тајландски сончев календар 881
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 394–395
 - Шака самват 260–261
 - Кали југа 3439–3440
Холоценски календар 10338
Џуче-календар нема (пред 1912)

338 (CCCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 338. година од новата ера, 338. од првиот милениум, 38. од 4 век и деветта од 330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5846 и 5847 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5088 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4098 и 4099 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1091.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 338. година се протега во 2974 и 2975, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3034 и 3035 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 881. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 293 и 292 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]