400

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
400 г.  во други календари
Грегоријански календар 400
CD
Ab urbe condita 1153
Асирски календар 5150
Бахајски календар -1444–-1443
Бенгалски календар -193
Берберски календар 1350
Будистички календар 944
Бурмански календар -238
Византиски календар 5908–5909
Еврејски календар 4160–4161
Ерменски календар нема
Етиопски календар 392–393
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -600–-599
Ирански календар 222 п.с. – 221 п.с.
Исламски календар 229 пред хиџра – 228 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 400    CD
Кинески календар 己亥年月日
(3036/3096)
— до —
庚子年月日
(3037/3097)
Коптски календар 116–117
Корејски календар 2733
Календар Мингуо 1512 пред РК
民前1512年
Селевкидски календар 711–712
Тајландски сончев календар 943
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 456–457
 - Шака самват 322–323
 - Кали југа 3501–3502
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1392Грешка во Lua: Неважечки број -1391
-1392–-1391
Холоценски календар 10400
Џуче-календар нема (пред 1912)

400 (CD) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 400. година од новата ера, 400. од првиот милениум, последна од 4 век и прва од 400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5908 и 5909 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5150 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4160 и 4161 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1153.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 400. година се протега во 3036 и 3037, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3096 и 3097 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 943. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 229 и 228 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]