371

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
371 во разни календари
Грегоријански календар371
CCCLXXI
Ab urbe condita1124
Асирски календар5121
Балиски календар292–293
Бенгалски календар−222
Берберски календар1321
Будистички календар915
Бурмански календар−267
Византиски календар5879–5880
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3067 или 3007
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3068 или 3008
Коптски календар87–88
Етиопски календар363–364
Еврејски календар4131–4132
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера427–428
 - Сачка ера292–293
 - Кали-југа3471–3472
Холоценски календар10371
Ирански календар251 п.п. – 250 п.п.
Исламски календар259 п.х. – 258 п.х.
Јавански календар253–254
Јулијански календар371
CCCLXXI
Корејски календар2704
Мингуо-календар1541 пред Р. Кина
民前1541年
Нанакшахи−1097
Селевкидски календар682/683 г.г.
Тајландски сончев календар913–914
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
497 или 116 или −656
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
498 или 117 или −655

371 (CCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 371 година од новата ера, 371. од првиот милениум, 71. од IV век и втора од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5879 и 5880 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5121 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4131 и 4132 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1124.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 371 година се протега во 3007 и 3008, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3067 и 3068 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 914. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 259 и 258 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 371 на Ризницата ?