366

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
366 г.  во други календари
Грегоријански календар 366
CCCLXVI
Ab urbe condita 1119
Асирски календар 5116
Бахајски календар -1478–-1477
Бенгалски календар -227
Берберски календар 1316
Будистички календар 910
Бурмански календар -272
Византиски календар 5874–5875
Еврејски календар 4126–4127
Ерменски календар
Етиопски календар 358-359
Ирански календар 256 п.с. – 255 п.с.
Исламски календар 264 пред хиџра – 263 пред хиџра
Јулијански календар 366    CCCLXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3002/3062)
— до —
丙寅年月日
(3003/3063)
Коптски календар 82–83
Корејски календар 2699
Календар Мингуо 1546 пред РК
民前1546年
Селевкидски календар 677–678
Тајландски сончев календар 909
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 422–423
 - Шака самват 288–289
 - Кали југа 3467–3468
Холоценски календар 10366
Џуче-календар нема (пред 1912)

366 (CCCLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 366. година од новата ера, 366. од првиот милениум, 66. од 4 век и седма од 360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5874 и 5875 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5116 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4126 и 4127 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1119.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 366. година се протега во 3002 и 3003, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3062 и 3063 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 909. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 264 и 263 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]