313

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
313 г.  во други календари
Грегоријански календар 313
CCCXIII
Ab urbe condita 1066
Асирски календар 5063
Бахајски календар -1531–-1530
Бенгалски календар -280
Берберски календар 1263
Будистички календар 857
Бурмански календар -325
Византиски календар 5821–5822
Еврејски календар 4073–4074
Ерменски календар
Етиопски календар 305-306
Ирански календар 309 п.с. – 308 п.с.
Исламски календар 319 пред хиџра – 318 пред хиџра
Јулијански календар 313    CCCXIII
Кинески календар 壬申年月日
(2949/3009)
— до —
癸酉年月日
(2950/3010)
Коптски календар 29–30
Корејски календар 2646
Календар Мингуо 1599 пред РК
民前1599年
Селевкидски календар 624–625
Тајландски сончев календар 856
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 369–370
 - Шака самват 235–236
 - Кали југа 3414–3415
Холоценски календар 10313
Џуче-календар нема (пред 1912)

313 (CCCXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 313. година од новата ера, 313. од првиот милениум, 13. од 4 век и четвртта од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5821 и 5822 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5063 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4073 и 4074 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1066.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 313. година се протега во 2949 и 2950, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3009 и 3010 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 856. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 319 и 318 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]