390

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
390 г.  во други календари
Грегоријански календар 390
CCCXC
Ab urbe condita 1143
Асирски календар 5140
Бахајски календар -1454–-1453
Бенгалски календар -203
Берберски календар 1340
Будистички календар 934
Бурмански календар -248
Византиски календар 5898–5899
Еврејски календар 4150–4151
Ерменски календар
Етиопски календар 382-383
Ирански календар 232 п.с. – 231 п.с.
Исламски календар 239 пред хиџра – 238 пред хиџра
Јулијански календар 390    CCCXC
Кинески календар 己丑年月日
(3026/3086)
— до —
庚寅年月日
(3027/3087)
Коптски календар 106–107
Корејски календар 2723
Календар Мингуо 1522 пред РК
民前1522年
Селевкидски календар 701–702
Тајландски сончев календар 933
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 446–447
 - Шака самват 312–313
 - Кали југа 3491–3492
Холоценски календар 10390
Џуче-календар нема (пред 1912)

390 (CCCXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 390. година од новата ера, 390. од првиот милениум, 90. од 4 век и прва од 390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5898 и 5899 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5140 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4150 и 4151 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1143.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 390. година се протега во 3026 и 3027, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3086 и 3087 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 933. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 239 и 238 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]