356

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
356 г.  во други календари
Грегоријански календар 356
CCCLVI
Ab urbe condita 1109
Асирски календар 5106
Бахајски календар -1488–-1487
Бенгалски календар -237
Берберски календар 1306
Будистички календар 900
Бурмански календар -282
Византиски календар 5864–5865
Еврејски календар 4116–4117
Ерменски календар
Етиопски календар 348-349
Ирански календар 266 п.с. – 265 п.с.
Исламски календар 274 пред хиџра – 273 пред хиџра
Јулијански календар 356    CCCLVI
Кинески календар 乙卯年月日
(2992/3052)
— до —
丙辰年月日
(2993/3053)
Коптски календар 72–73
Корејски календар 2689
Календар Мингуо 1556 пред РК
民前1556年
Селевкидски календар 667–668
Тајландски сончев календар 899
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 412–413
 - Шака самват 278–279
 - Кали југа 3457–3458
Холоценски календар 10356
Џуче-календар нема (пред 1912)

356 (CCCLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 356. година од новата ера, 356. од првиот милениум, 56. од 4 век и седма од 350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5864 и 5865 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5106 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4116 и 4117 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1109.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 356. година се протега во 2992 и 2993, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3052 и 3053 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 899. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 274 и 273 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]