337

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
337 г.  во други календари
Грегоријански календар 337
CCCXXXVII
Ab urbe condita 1090
Асирски календар 5087
Бахајски календар -1507–-1506
Бенгалски календар -256
Берберски календар 1287
Будистички календар 881
Бурмански календар -301
Византиски календар 5845–5846
Еврејски календар 4097–4098
Ерменски календар
Етиопски календар 329-330
Ирански календар 285 п.с. – 284 п.с.
Исламски календар 294 пред хиџра – 293 пред хиџра
Јулијански календар 337    CCCXXXVII
Кинески календар 丙申年月日
(2973/3033)
— до —
丁酉年月日
(2974/3034)
Коптски календар 53–54
Корејски календар 2670
Календар Мингуо 1575 пред РК
民前1575年
Селевкидски календар 648–649
Тајландски сончев календар 880
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 393–394
 - Шака самват 259–260
 - Кали југа 3438–3439
Холоценски календар 10337
Џуче-календар нема (пред 1912)

337 (CCCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 337. година од новата ера, 337. од првиот милениум, 37. од 4 век и осма од 330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5845 и 5846 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5087 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4097 и 4098 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1090.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 337. година се протега во 2973 и 2974, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3033 и 3034 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 880. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 294 и 293 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]