340

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
340 г.  во други календари
Грегоријански календар 340
CCCXL
Ab urbe condita 1093
Асирски календар 5090
Бахајски календар -1504–-1503
Бенгалски календар -253
Берберски календар 1290
Будистички календар 884
Бурмански календар -298
Византиски календар 5848–5849
Еврејски календар 4100–4101
Ерменски календар
Етиопски календар 332-333
Ирански календар 282 п.с. – 281 п.с.
Исламски календар 291 пред хиџра – 290 пред хиџра
Јулијански календар 340    CCCXL
Кинески календар 己亥年月日
(2976/3036)
— до —
庚子年月日
(2977/3037)
Коптски календар 56–57
Корејски календар 2673
Календар Мингуо 1572 пред РК
民前1572年
Селевкидски календар 651–652
Тајландски сончев календар 883
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 396–397
 - Шака самват 262–263
 - Кали југа 3441–3442
Холоценски календар 10340
Џуче-календар нема (пред 1912)

340 (CCCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 340. година од новата ера, 340. од првиот милениум, 40. од 4 век и прва од 340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5848 и 5849 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5090 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4100 и 4101 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1093.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 340. година се протега во 2976 и 2977, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3036 и 3037 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 883. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 291 и 290 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]