326

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
326 г.  во други календари
Грегоријански календар 326
CCCXXVI
Ab urbe condita 1079
Асирски календар 5076
Бахајски календар -1518–-1517
Бенгалски календар -267
Берберски календар 1276
Будистички календар 870
Бурмански календар -312
Византиски календар 5834–5835
Еврејски календар 4086–4087
Ерменски календар
Етиопски календар 318-319
Ирански календар 296 п.с. – 295 п.с.
Исламски календар 305 пред хиџра – 304 пред хиџра
Јулијански календар 326    CCCXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(2962/3022)
— до —
丙戌年月日
(2963/3023)
Коптски календар 42–43
Корејски календар 2659
Календар Мингуо 1586 пред РК
民前1586年
Селевкидски календар 637–638
Тајландски сончев календар 869
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 382–383
 - Шака самват 248–249
 - Кали југа 3427–3428
Холоценски календар 10326
Џуче-календар нема (пред 1912)

326 (CCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 326. година од новата ера, 326. од првиот милениум, 26. од 4 век и седма од 320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5834 и 5835 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5076 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4086 и 4087 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1079.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 326. година се протега во 2962 и 2963, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3022 и 3023 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 869. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 305 и 304 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]