354

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
354 г.  во други календари
Грегоријански календар 354
CCCLIV
Ab urbe condita 1107
Асирски календар 5104
Бахајски календар -1490–-1489
Бенгалски календар -239
Берберски календар 1304
Будистички календар 898
Бурмански календар -284
Византиски календар 5862–5863
Еврејски календар 4114–4115
Ерменски календар нема
Етиопски календар 346–347
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -646–-645
Ирански календар 268 п.с. – 267 п.с.
Исламски календар 276 пред хиџра – 275 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 354    CCCLIV
Кинески календар 癸丑年月日
(2990/3050)
— до —
甲寅年月日
(2991/3051)
Коптски календар 70–71
Корејски календар 2687
Календар Мингуо 1558 пред РК
民前1558年
Селевкидски календар 665–666
Тајландски сончев календар 897
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 410–411
 - Шака самват 276–277
 - Кали југа 3455–3456
Француски револуционерен календар
-1438–-1437
Холоценски календар 10354
Џуче-календар нема (пред 1912)

354 (CCCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 354. година од новата ера, 354. од првиот милениум, 54. од 4 век и петта од 350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5862 и 5863 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5104 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4114 и 4115 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1107.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 354. година се протега во 2990 и 2991, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3050 и 3051 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 897. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 276 и 275 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]