Прејди на содржината

305

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
305 во разни календари
Грегоријански календар305
CCCV
Ab urbe condita1058
Асирски календар5055
Балиски календар226–227
Бенгалски календар−288
Берберски календар1255
Будистички календар849
Бурмански календар−333
Византиски календар5813–5814
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3001 или 2941
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3002 или 2942
Коптски календар21–22
Етиопски календар297–298
Еврејски календар4065–4066
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера361–362
 - Сачка ера226–227
 - Кали-југа3405–3406
Холоценски календар10305
Ирански календар317 п.п. – 316 п.п.
Исламски календар327 п.х. – 326 п.х.
Јавански календар185–186
Јулијански календар305
CCCV
Корејски календар2638
Мингуо-календар1607 пред Р. Кина
民前1607年
Нанакшахи−1163
Селевкидски календар616/617 г.г.
Тајландски сончев календар847–848
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
431 или 50 или −722
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
432 или 51 или −721

305 (CCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 305 година од новата ера, 305. од првиот милениум, 5. од IV век и шеста од 300-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5813 и 5814 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5055 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4065 и 4066 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1058.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 305 година се протега во 2941 и 2942, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3001 и 3002 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 848. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 327 и 326 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 305 на Ризницата ?