370

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
370 г.  во други календари
Грегоријански календар 370
CCCLXX
Ab urbe condita 1123
Асирски календар 5120
Бахајски календар -1474–-1473
Бенгалски календар -223
Берберски календар 1320
Будистички календар 914
Бурмански календар -268
Византиски календар 5878–5879
Еврејски календар 4130–4131
Ерменски календар
Етиопски календар 362-363
Ирански календар 252 п.с. – 251 п.с.
Исламски календар 260 пред хиџра – 259 пред хиџра
Јулијански календар 370    CCCLXX
Кинески календар 己巳年月日
(3006/3066)
— до —
庚午年月日
(3007/3067)
Коптски календар 86–87
Корејски календар 2703
Календар Мингуо 1542 пред РК
民前1542年
Селевкидски календар 681–682
Тајландски сончев календар 913
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 426–427
 - Шака самват 292–293
 - Кали југа 3471–3472
Холоценски календар 10370
Џуче-календар нема (пред 1912)

370 (CCCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 370. година од новата ера, 370. од првиот милениум, 70. од 4 век и прва од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5878 и 5879 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5120 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4130 и 4131 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1123.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 370. година се протега во 3006 и 3007, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3066 и 3067 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 913. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 260 и 259 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]