Прејди на содржината

350

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
350 во разни календари
Грегоријански календар350
CCCL
Ab urbe condita1103
Асирски календар5100
Балиски календар271–272
Бенгалски календар−243
Берберски календар1300
Будистички календар894
Бурмански календар−288
Византиски календар5858–5859
Кинески календар己酉(зем. петел)
3046 или 2986
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3047 или 2987
Коптски календар66–67
Етиопски календар342–343
Еврејски календар4110–4111
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера406–407
 - Сачка ера271–272
 - Кали-југа3450–3451
Холоценски календар10350
Ирански календар272 п.п. – 271 п.п.
Исламски календар280 п.х. – 279 п.х.
Јавански календар232–233
Јулијански календар350
CCCL
Корејски календар2683
Мингуо-календар1562 пред Р. Кина
民前1562年
Нанакшахи−1118
Селевкидски календар661/662 г.г.
Тајландски сончев календар892–893
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
476 или 95 или −677
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
477 или 96 или −676

350 (CCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 350 година од новата ера, 350. од првиот милениум, 50. од IV век и прва од 350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5858 и 5859 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5100 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4110 и 4111 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1103.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 350 година се протега во 2986 и 2987, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3046 и 3047 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 893. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 280 и 279 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 350 на Ризницата ?