377

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
377 г.  во други календари
Грегоријански календар 377
CCCLXXVII
Ab urbe condita 1130
Асирски календар 5127
Бахајски календар -1467–-1466
Бенгалски календар -216
Берберски календар 1327
Будистички календар 921
Бурмански календар -261
Византиски календар 5885–5886
Еврејски календар 4137–4138
Ерменски календар
Етиопски календар 369-370
Ирански календар 245 п.с. – 244 п.с.
Исламски календар 253 пред хиџра – 252 пред хиџра
Јулијански календар 377    CCCLXXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3013/3073)
— до —
丁丑年月日
(3014/3074)
Коптски календар 93–94
Корејски календар 2710
Календар Мингуо 1535 пред РК
民前1535年
Селевкидски календар 688–689
Тајландски сончев календар 920
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 433–434
 - Шака самват 299–300
 - Кали југа 3478–3479
Холоценски календар 10377
Џуче-календар нема (пред 1912)

377 (CCCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 377. година од новата ера, 377. од првиот милениум, 77. од 4 век и осма од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5885 и 5886 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5127 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4137 и 4138 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1130.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 377. година се протега во 3013 и 3014, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3073 и 3074 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 920. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 253 и 252 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]