317

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
317 г.  во други календари
Грегоријански календар 317
CCCXVII
Ab urbe condita 1070
Асирски календар 5067
Бахајски календар -1527–-1526
Бенгалски календар -276
Берберски календар 1267
Будистички календар 861
Бурмански календар -321
Византиски календар 5825–5826
Еврејски календар 4077–4078
Ерменски календар
Етиопски календар 309-310
Ирански календар 305 п.с. – 304 п.с.
Исламски календар 314 пред хиџра – 313 пред хиџра
Јулијански календар 317    CCCXVII
Кинески календар 丙子年月日
(2953/3013)
— до —
丁丑年月日
(2954/3014)
Коптски календар 33–34
Корејски календар 2650
Календар Мингуо 1595 пред РК
民前1595年
Селевкидски календар 628–629
Тајландски сончев календар 860
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 373–374
 - Шака самват 239–240
 - Кали југа 3418–3419
Холоценски календар 10317
Џуче-календар нема (пред 1912)

317 (CCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 317. година од новата ера, 317. од првиот милениум, 17. од 4 век и осма од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5825 и 5826 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5067 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4077 и 4078 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1070.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 317. година се протега во 2953 и 2954, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3013 и 3014 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 860. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 314 и 313 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]