389

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
389 г.  во други календари
Грегоријански календар 389
CCCLXXXIX
Ab urbe condita 1142
Асирски календар 5139
Бахајски календар -1455–-1454
Бенгалски календар -204
Берберски календар 1339
Будистички календар 933
Бурмански календар -249
Византиски календар 5897–5898
Еврејски календар 4149–4150
Ерменски календар
Етиопски календар 381-382
Ирански календар 233 п.с. – 232 п.с.
Исламски календар 240 пред хиџра – 239 пред хиџра
Јулијански календар 389    CCCLXXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3025/3085)
— до —
己丑年月日
(3026/3086)
Коптски календар 105–106
Корејски календар 2722
Календар Мингуо 1523 пред РК
民前1523年
Селевкидски календар 700–701
Тајландски сончев календар 932
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 445–446
 - Шака самват 311–312
 - Кали југа 3490–3491
Холоценски календар 10389
Џуче-календар нема (пред 1912)

389 (CCCLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 389. година од новата ера, 389. од првиот милениум, 89. од 4 век и последна од 380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5897 и 5898 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5139 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4149 и 4150 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1142.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 389. година се протега во 3025 и 3026, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3085 и 3086 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 932. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 240 и 239 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]