382

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
382 во разни календари
Грегоријански календар382
CCCLXXXII
Ab urbe condita1135
Асирски календар5132
Балиски календар303–304
Бенгалски календар−211
Берберски календар1332
Будистички календар926
Бурмански календар−256
Византиски календар5890–5891
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3078 или 3018
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3079 или 3019
Коптски календар98–99
Етиопски календар374–375
Еврејски календар4142–4143
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера438–439
 - Сачка ера303–304
 - Кали-југа3482–3483
Холоценски календар10382
Ирански календар240 п.п. – 239 п.п.
Исламски календар247 п.х. – 246 п.х.
Јавански календар264–266
Јулијански календар382
CCCLXXXII
Корејски календар2715
Мингуо-календар1530 пред Р. Кина
民前1530年
Нанакшахи−1086
Селевкидски календар693/694 г.г.
Тајландски сончев календар924–925
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
508 или 127 или −645
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
509 или 128 или −644

382 (CCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 382 година од новата ера, 382. од првиот милениум, 82. од IV век и трета од 380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5890 и 5891 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5132 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4142 и 4143 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1135.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 382 година се протега во 3018 и 3019, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3078 и 3079 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 925. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 247 и 246 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 382 на Ризницата ?